18 maja przypada 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły oraz 15 rocznica nadania naszej szkole imienia Papieża Jana Pawła II.

Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia.

Od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku był Papieżem, głową Watykanu. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie-Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym ten urząd.

Odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtora roku. Znane jest również wyliczenie, że aż 2,4 tys. razy przemówił on do wiernych w tym czasie. Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański, był to niezwykły pontyfikat Papieża Polaka.

Był aktywny fizycznie i uwielbiał sport. Uprawiał takie sporty jak jazda na nartach i spływy kajakiem, uwielbiał także wspinaczkę górską. Za młodu grał w piłkę nożną. Z tą dyscypliną wiąże się pewna anegdota związana z Janem Pawłem II. Otóż w 1983 roku, w swojej rezydencji w Castel Gandolfo, Jan Paweł II przyjął piłkarzy Lechii Gdańsk, którzy byli wówczas zdobywcami Pucharu Polski. W pewnym momencie Papież powiedział:

– Ja kiedyś grałem głównie na bramce. Który z was jest bramkarzem?

Gdy przed Papieżem stanął bramkarz Tadeusz Fajfer, papież dodał:

– Domyślam się na podstawie moich doświadczeń, że grasz najgorzej ze wszystkich, dlatego wzięli cię na bramkę?

Jan Paweł II kochał dzieci i młodzież i miał z nimi bardzo dobry kontakt. To  z Jego inicjatywy od 1986 r. odbywają się Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkania młodych w formie religijnego festiwalu. Z rozmowami z dziećmi również wiąże się pewna anegdota. Podczas jednej ze swoich wizytacji rzymskich parafii Papież – jak to miał w zwyczaju – wdał się w rozmowę z dziećmi.

– Wy jesteście młodzi, a ja już jestem stary – powiedział.

– Nie, nie jesteś stary – gromko zaprotestowały dzieci.

– Tak, ale jak jestem z wami, to dziecinnieję – replikował Papież.

Na koniec zapraszamy wszystkich chętnych do sprawdzenia swojej znajomości najważniejszych faktów z życia patrona naszej szkoły w formie quizu:

 

https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,850484-jan_pawel_ii.html