21 października z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni oraz Stowarzyszenia Twórczości Teatralnej „AKT”, gościliśmy uczestników XIII Małego Dyktanda, w którym uczniowie klas VI-VIII mieli okazję sprawdzić swoją znajomość zasad ortografii i umiejętność poprawnej pisowni w języku polskim. Uczestnicy walczyli o tytuł Dziecięcego Mistrza Ortografii Powiatu Wrzesińskiego.

Pomysł na popularyzowanie ortografii wśród uczniów trzech ostatnich klas szkoły podstawowej powstał przy organizowaniu przez Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej „AKT” dyktanda dla dorosłych i młodzieży, aby uczniowie szkół podstawowych powiatu wrzesińskiego mogli  również sprawdzić się w otwartej rywalizacji.

Uczniowie rozpoczęli zmagania z ortografią pisaniem dyktanda pt. „Codzienność nieprzeciętnego Kowalskiego”, która była uproszczoną wersją dyktanda dla dorosłych, ułożonego przez panią Krzysztofę Krupińską. Wersja mimo że uproszczona, najeżona była ortograficznymi wyjątkami w postaci nazw ptaków i trudnościami łącznej i rozłącznej pisowni wyrazów.

Po napisaniu tekstu dyktanda i słodkim poczęstunku uczestnicy z napięciem czekali na ogłoszenie wyników. W tym czasie jury w składzie: Barbara Hurysz-Wawrzyniak, Mariola Regulska, Julianna Hauke, Iwona Kaźmierczak oraz Krzysztofa Krupińska jako przewodnicząca, udało się do osobnego pomieszczenia, aby sprawdzić zakodowane prace i wyłonić trzech najlepszych uczestników spośród 36 osób przybyłych na konkurs z sześciu szkół podstawowych naszego powiatu: SSP nr 1, SSP nr 2, SSP nr 6, SSP w Chwalibogowie, SSP w Kaczanowie oraz SSP w Nowym Folwarku.

Uczestnicy dyktanda, korzystając z przepięknej słonecznej pogody, udałi się do ogrodu Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie szkoły pod przewodnictwem organizatorek konkursu, przedstawicielek Stowarzyszenia Twórczości Teatralnej „AKT” Lilli Pylak i  Aldony Perkiewicz.

W tym czasie jury wyłoniło najlepsze prace. Najmniej błędów popełniła Urszula Mańczak – uczennica SSP nr 6 we Wrześni i tym samym zdobyła tytuł Dziecięcego Mistrza Ortografii oraz najważniejsze nagrody.

Drugie miejsce zajęła Maja Nawrocka z SSP nr 1, a trzecie Julia Sikorska z SP Kaczanowo.