22 marca w świetlicy szkolnej uczniowie klas: 2e, 3a, 3b, 3c i 3d wraz z wychowawcami, we współpracy z opiekunami świetlicy wzięli udział w „Pikniku Mlecznym”.

Udało nam się pozyskać produkty z Wrzesińskiej Spółdzielni Mleczarskiej, takie jak:  jogurty, maślanki, twarożki, serki, kefiry. Dzięki temu świetlica zmieniła się na chwilę w „wielki mleczny bufet” z lokalnymi darami natury.

Każda z klas była odpowiedzialna za przygotowanie  swojego stanowiska degustacyjnego z wykorzystaniem określonego produktu nabiałowego. Na stołach zagościły między innymi: naleśniki z serkiem, wafle z musli i serkiem, ziemniaki z gzikiem, kefir naturalny i smakowy oraz maślanka z sokiem własnej roboty czy smacznie przyozdobione kanapeczki. Kreatywnym  pomysłom w jaki sposób można zaserwować proponowane produkty nie było końca. Stoiska naszych uczniów prześcigały się w atrakcyjności.  Przygotowane przez siebie przekąski dzieci mogły smakować, odwiedzając stoiska znajdujące się w świetlicy.

 

 

Aż przyjemnie było patrzeć jak z talerzy znikają kolorowe smakołyki!

Dzięki nietypowej lekcji dzieci dowiedziały się, że laktoza daje energię, wspomaga wchłanianie wapnia oraz reguluje gospodarkę hormonalną i łaknienie.

Uczniowie zrozumieli, że warto urozmaicić swoją dietę mlecznymi napojami fermentowanymi: jogurtem, maślanką czy kefirem. Zawierają one mało tłuszczu, dużo wody i bakterie kwasu mlekowego, które zasiedlają jelita regulując mikroflorę jelitową i budują odporność.

Po odwiedzeniu wszystkich stoisk wychowawcy otrzymali materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcji: ulotki, krzyżówki, wycinanki.

 Powitaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo a poświęcony czas – mamy nadzieję – zaowocuje w propagowaniu zdrowego stylu odżywiania.