PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI W SEMESTRZE ZIMOWYM KÓŁKA BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO „BIOL-CHEMICY PRZYRODNICY”

 W październiku 2023 roku, uczniowie klas 6 i 7 rozpoczęli przygodę biologiczno-chemiczną w ramach kółka naukowego „Biol-chemicy przyrodnicy” pod czujnym okiem pani Magdaleny Habdas oraz pani Joanny Rojek. Zajęcia odbywały się w sali 218 czyli „Centrum Edukacji Ekologicznej”.

Podczas pierwszego spotkania  mieliśmy przyjemność zapoznać się z wyposażeniem laboratorium biologicznego oraz chemicznego. W ramach zapoznania sprzętu laboratoryjnego, wykonywaliśmy różne eksperymenty oraz obserwacje.

Na kolejnym spotkaniu,  młodzi przyrodnicy mieli okazję odkryć co kryje się w każdej komórce organizmu żywego oraz dzięki czemu są tak wyjątkowe i niepowtarzalne! Mowa tutaj o kwasie deoksyrybonukleinowym czyli… DNA!

Ten wyjątkowy kwas nukleinowy izolowaliśmy z banana!

Oto efekty naszej pracy:

Pod dwóch tygodniach, spotkaliśmy się ponownie, aby zgłębić wiedzę na temat konserwantów w żywności. Przyrodnicy za pomocą ipadów, rozszyfrowywali kody ze składów różnego rodzaju żywności, które sami przynieśli na zajęcia. Przy okazji odkryli, że nie każda litera E świadczy o złym składzie produktu!

W grudniu nastał świąteczny nastrój, który również wykorzystaliśmy w naszej pracowni! Za oknami śniegu brak, więc przyrodnicy chcąc poczuć odrobinę magii białego puchu stworzyli sztuczny śnieg! Przy okazji ulepiliśmy kilka pięknych bałwanów!

W styczniu zagłębiliśmy się w świecie antropologii i kryminalistyki. Przyrodnicy mieli okazję poznać własne morfologiczne cechy tj.: kształt nosa, uszu, ust, czoła. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma unikatowy odcisk palców… i jak się okazuje również ust! Aby to sprawdzić wykonaliśmy odciski linii papilarnych i linii wargowych. Przy okazji była to świetna zabawa!