Był majowy piękny dzień i dzieci, jak zawsze poszły do szkoły. Jednak wydarzenia, które wówczas miały miejsce, zmieniły za zawsze postrzeganie Wrześni, małego miasteczka    w zaborze pruskim. 20 maja 1901 r. w budynku szkoły rozległy się krzyki i głośny płacz dzieci, którym wymierzano chłostę, czyli karę cielesną za odmowę nauki religii i śpiewu kościelnego w języku niemieckim. Były to czasy zaborów, Wielkopolska znajdowała się w zaborze pruskim i przez długie lata ludność polska poddawana była nieustannej germanizacji. Ta przymusowa nauka języka niemieckiego, doprowadziła do buntu wśród uczniów szkoły w naszym mieście.

W tym roku mija 120 lat od tamtych pamiętnych wydarzeń i każdy Wrześnianin, młody            i starszy ma okazję w różnoraki sposób poznać i upamiętnić bohaterskie dzieci. Bo dzieci wrzesińskie historię tworzyły.

Dla wszystkich chętnych, którzy zechcą wybrać się do klasy z czasów strajku, mamy wirtualne odwiedziny w  Muzeum Regionalnym we Wrześni.

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich online

Zwolenników aktywnego wypoczynku zachęcamy, aby wraz z całą rodziną wzięli udział w grze terenowej i rozwiązali Quest.

Wielkopolskie Questy- Dzieci Wrzesińskie historię tworzyły

W razie niepogody naszych najmłodszych uczniów zapraszamy na krótką lekcję historii połączoną z rozwiązaniem quizu i ułożeniem puzzli.

Zapraszamy do zabawy z historią

A na koniec zadanie dla tych, którzy z okazji 120 rocznicy strajku pragną znaleźć się w galerii zdjęć. Prosimy o przesłanie na poniższy link fotografii wykonanej w miejscu, które we Wrześni upamiętnia strajk, np. przy ławeczce Bronki Śmidowiczówny.

karolina.robaszkiewicz@ssp-6.wrzesnia.pl