18 maja Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrześni była organizatorem XII Archidiecezjalnego Zjazdu Szkół im. Jana Pawła II. Gościliśmy delegacje11 szkół z: Żydowa, Pyzdr, Lipin, Prusiec, Zasutowa, Jarząbkowa, Gizałek, Popowa Kościelnego, Gościeszyna, Młodojewa i Orzechowa, których patronem jest polski papież.

Spotkanie zainaugurowała msza święta w asyście przybyłych na zjazd sztandarów szkół i z udziałem zaproszonych gości oraz uczniów SSP nr 6, celebrowana przez biskupa Radosława Orchowicza, który w homilii wskazał na znaczenie nauki i wychowania jako gwarancji rozwoju człowieka i społeczeństwa. W tym kontekście przypomniał postać Jana Pawła II, który zawsze kierował się przesłaniem skierowanym do młodych. Podkreślał to nie tylko w encyklikach, ale także podczas bezpośrednich spotkań. Swoim życiem dawał przykład uczestnictwa w wielu dziedzinach życia tak różnych jak sport czy poezja.

Po uroczystej mszy świętej delegacje szkół wraz z zaproszonymi gośćmi w asyście pocztów sztandarowych przybyły do szkoły, pozostali uczniowie udali się pod pomnik papieża przy kościele farnym, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Tymczasem w szkole, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia, po odśpiewaniu hymnu szkoły, powitał przybyłych dyrektor Dariusz Andrzejewski, który również nawiązał do postaci Jana Pawła II. – Gdyby wasz patron był dzisiaj z nami, pewnie rozbawiłby was żartem, anegdotą czy ciekawym, zaskakującym gestem. Jestem pewien, że patrzy z góry i się do nas uśmiecha. Życzę wszystkim, aby to dzisiejsze spotkanie pozostawiło w waszej pamięci autentyczną radość, a z tej radości płynącą siłę – mówił dyrektor. Hasłem przewodnim zjazdu były słowa: „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Uczestnicy mieli możliwość przypomnienia sobie w retrospektywie poprzednich zjazdów organizowanych od 2009 r. Szczególnie serdecznie przywitano księdza Roberta Nurskiego, proboszcza parafii w Pobiedziskach oraz Lidię Szczęsną, dyrektorkę szkoły w Żydowie, czyli pomysłodawców pierwszego zjazdu szkół papieskich w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Oprócz przedstawicieli duchowieństwa w zjeździe wzięli udział także zastępca burmistrza Wrześni – Artur Mokracki, a władze oświatowe reprezentowała Maria Jedlińska-Pyssa, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu, która pogratulowała szkołom wyboru patrona. To mądry wybór – dodała.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piękną część artystyczną – Jan Paweł II w anegdocie, przypominając zabawne scenki z życia Karola Wojtyły przeplatane piosenkami, za co otrzymali gromkie brawa.

Na zakończenie tej części wręczono nagrody zwycięzcom konkursów zorganizowanych przy okazji zjazdu.

Po części oficjalnej i prezentacji artystycznej, uczestnicy zjazdu mieli możliwość zwiedzenia szkoły i okolicznościowych wystaw.

Uczniowie wzięli także udział w przygotowanych dla nich grach terenowych.

Więcej zdjęć w FOTOGALERII