4 kwietnia uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Celem wyjazdu do Poznania było zwiedzanie Fortu VII, który w czasie II wojny światowej stał się obozem koncentracyjnym dla tysięcy osób. 

   

Ciekawostką jest to, iż w twierdzy tej przebywał wrzesiński harcerz – Antoni Gendek. 

Uczniowie przechadzając się korytarzami Fortu VII mieli  możliwość zobaczenia miejsca, gdzie męczono i mordowano Wielkopolan.  

Największe emocje wywołały: Ściana i Schody Śmierci oraz  cela “Dzwon”, gdzie katowano więźniów. 

Oprócz tego uczniowie dowiedzieli się, jak trudno było przetrwać w tym obozie ze względu na nieludzkie traktowanie, panujące zimno i głodowe racje żywnościowe. Często był to kubek zbożowej “kawy” i kromka chleba z trocinami. 

W gablotach można było obejrzeć pamiątki pozostawione przez więźniów – rzeczy osobiste, wzruszające listy, pocztówki, wiersze, naszywki harcerskie, a nawet różańce ulepione z chleba. 

Pobyt w muzeum był niezwykle cenną lekcją historii, uzupełnieniem wiedzy o obozach koncentracyjnych. Z pewnością skłonił też do  refleksji nad wartością życia oraz doprowadził do wniosku, że konflikty czy znęcanie się nad drugim człowiekiem, nie prowadzą do niczego dobrego.