22 września z udziałem burmistrza Tomasza Kałużnego i jego zastępców oraz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej przy naszej szkole.

Po wcześniejszym okresie planowania, projektowania i trwającej półtora roku budowie powstało Centrum złożone z części otwartej i nowoczesna pracownia biologiczna w budynku szkoły.

Jak podkreślił Karol Nowak – zastępca burmistrza Wrześni, zarówno szkoła jak i mieszkańcy naszego miasta otrzymali nowoczesny obiekt wybudowany za 3,8 mln złotych, częściowo dotowany ze środków unijnych. W części Centrum zlokalizowanej na zewnątrz podziwiać można różnorodną roślinność, zróżnicowane odmiany traw, bylin, krzewów i drzew. Rozmieszczono tam również pomoce naukowe imitujące układ słoneczny i  przyrządy do ćwiczeń, jest także pracownia fizyczna, optyczna, chemiczna, strefa relaksu, strefa fitness.

   

W sali 218, gdzie mieści się pracownia biologiczna oprócz nowoczesnych mebli, dowolnie komponowanych w zestawy podczas lekcji, znajdują się także pomoce naukowe, monitor interaktywny, drukarka 3D, tablety wykorzystywane w czasie zajęć grupowych jak i pracy indywidualnej.  Jest przeszklona kabina przeznaczona dla osób, które potrzebują wyciszenia podczas lekcji. Dodatkowym elementem są prawdziwe rośliny tropikalne, dające wystrój „żywych” zielonych ścian. Pracownia oprócz lekcji przyrody i biologii może służyć również jako miejsce konferencyjne. W dniu inauguracji odbyły się pierwsze zajęcia dla najmłodszych, które prowadziła prof. Marlena Plebańska.

 

W dniu uroczystego otwarcia, każda z wrzesińskich szkół zorganizowała na przygotowanych przez siebie stanowiskach ciekawe pokazy i prezentacje dla wszystkich uczestników, stanowiące elementy gry terenowej.  Na zakończenie spotkania uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i proponowali wiele pomysłów związanych z wykorzystaniem zielonej przestrzeni Centrum. Pomysły te spodobały się również profesorowi Stanisławowi Dyjakowi, który był gościem specjalnym, zwolennikowi otwartych szkół i praktycznego wykorzystywania dostępnych pomocy naukowych.

 

Dyrektor Dariusz Andrzejewski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Edukacji Ekologicznej, wyrażając nadzieję, podobnie jak inni przedstawiciele władz oświatowych, że jest to pierwsze, ale nie ostatnie takie miejsce przeznaczone nie tylko do nauki. Zaprosił również do odwiedzania Centrum.