28 września w naszej szkole odbyła się II edycja kongresu ekologicznego „Zawsze Zielona Września! Przyłączysz się?” przygotowana przez Gminę Września.
Na wydarzenie zaproszonych zostało 120 osób reprezentujących niemalże wszystkie grupy społeczne tj. uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, dyrektorów szkół, wykładowców uniwersyteckich, przedstawicieli różnych instytucji zajmujących się ekologią i ochroną środowiska, przedstawicieli spółek komunalnych i organizacji ekologicznych czy przedstawicieli Uniwersytetu III Wieku. Kongres prowadzony był w nowoczesnej formule Open Space Technology, która umożliwiła uczestnikom czynny udział poprzez zgłaszanie własnych tematów, dyskusję oraz plany działań koncentrujących się wokół wiodącego tematu wydarzenia. Głównym celem było budowanie świadomości ekologicznej wśród uczestników. Osoby biorące udział w kongresie zgłaszały wiele tematów związanych z troską o środowisko jak np. zmiany klimatyczne, ochrona wód, wolontariat a ekologia, segregacja odpadów czy ład przestrzenny. Podczas kongresu była okazja do wymiany doświadczeń między wszystkimi uczestnikami, co być może w przyszłości zaowocuje podejmowaniem kolejnych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska w naszej gminie. Jest na to szansa, gdyż kilkoma inicjatywami uczniów zainteresował się zastępca burmistrza Wrześni Karol Nowak, proponując spotkanie w celu omówienia szczegółów przedsięwzięcia.
W ramach kongresu odbyło się wydarzenie pod nazwą „Code for Green Days”, które zainaugurowało projektowe działania podsumowujące sześcioletnią współpracę trzech szkół: Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kaczanowie, Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni oraz Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni w programie Code for Green.
Celem projektu była promocja działań ekologicznych oraz rozwój kompetencji technologicznych uczniów, a także kształtowanie postaw proekologicznych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych.
W trakcie sześciu lat wspólnych działań, szkoły uczestniczące w projekcie zrealizowały szereg inicjatyw edukacyjnych, warsztatów oraz wydarzeń, które miały na celu:
rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i lokalnej społeczności,
naukę programowania z uwzględnieniem zagadnień związanych z ochroną środowiska,
promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju,
integrowanie uczniów z różnych szkół w celu wspólnego rozwiązywania problemów ekologicznych przy użyciu nowoczesnych technologii.
Wagę współpracy pomiędzy Urzędem Gminy Partnerem wydarzenia – Fundacją Code for Green podkreślił dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, który przedstawił przedstawicieli trzech szkół biorących udział w trwającym sześć lat projekcie i zaprosił uczestników do aktywności w przestrzeniach szkół uczestniczących w projekcie, ze szczególnym uwzględnieniem jego innowacyjności zwłaszcza w obszarze metodyki pracy z uczniami.
Zorganizowano również zajęcia dla najmłodszych programistów pod hasłem „Tworzenie drogi dla ozobotów”, a towarzyszyły im warsztaty plastyczno-techniczne dla wszystkich chętnych.
W sali 218 można było wykonać ekologiczne ozdoby z wykorzystaniem naturalnych roślin, wykonać ozdoby z darów jesieni, zakładki ekologiczne, wziąć udział w quizie i obejrzeć pod mikroskopem jakość wody z wrzesińskiego zalewu.