4 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w podsumowaniu projektu „Międzypokoleniowe zainicjowanie powstania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki”. Wspólnymi siłami powstał pierwszy kieszonkowy las we Wrześni, a piętnasty w Polsce.

Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z gminą Września otrzymał 30 tys. złotych w konkursie ,,Niebieskie Granty” firmy Volkswagen skierowanym dla organizacji pozarządowych. Nasza szkoła została partnerem w realizacji projektu.

Na czym polega metoda Miyawaki stworzenia lasu kieszonkowego? Akira Miyawaki to japoński botanik, który opracował nowoczesną technikę sadzenia drzew wraz z tworzeniem siedliska leśnego na niewielkiej powierzchni terenu. Metoda ta czerpie z obserwacji naturalnych procesów, ekosystemów leśnych zbliżonych do naturalnych. Zapewnia szybki wzrost roślin, jest ostoją dla lokalnej bioróżnorodności, bazując na rodzimych gatunkach drzew.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia wspólnie tworzymy kolejne, zielone miejsca we Wrześni. Teren ten będzie dalej zielono zagospodarowywany.

Przed finałem, czyli wspólnym sadzeniem lasu miały miejsce inne aktywności w ramach projektu. Uczniowie naszej szkoły przygotowali i przeprowadzili warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrześni „Bioróżnorodność w pytaniach i odpowiedziach”. Zajęcia odbyły się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz w pracowni STEAMLab.

To był czas wspólnego działania, pracy, nauki i zabawy.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.